Naših 70 let - 1. del

Dušan Butinar/ Balinar • March 10, 2021

Res, da je bilo balinanje v naših krajih priljubljeno že v času med obema svetovnima vojnama, ko je bilo balinišča opaziti praktično pred vsako vaško gostilno. Seveda pa so bila igrišča v tistih časih provizorična, brez določenih dimenzij, praviloma z eno igralno stezo, obdano z deskami. Igralo se je v glavnem v četvorkah, z lesenimi kroglami.

Sredi tridesetih let prejšnjega stoletja so se v Sloveniji pojavili prvi balinarski klubi, ki so bili sicer neorganizirani, hkrati pa so pomenili dobro osnovo za začetek športnega balinanja.


Za začetek športnega balinanja v Sloveniji štejemo leto 1951, ko so bila na pobudo dr. Milka Gornika, Romea Bassina in Avgusta Petrovčiča sprejeta prva balinarska pravila, usklajena z Mednarodnim tehničnim pravilnikom MTP. Leta 1951 je bil pod okriljem Kegljaške zveze Slovenije ustanovljen Odbor za balinanje, katerega predsednik je postal Romeo Bassin, člani pa dr. Milko Gornik, Avgust Petrovčič, Franc Metlar in Jakob Novak. Ustanovitev odbora za balinanje leta 1951 štejemo za uradni začetek Balinarske zveze Slovenije.


Leta 1951 so se v Sloveniji pričela prva balinarska tekmovanja po novih pravilih MTP. Vodenje tekmovanj je bilo zaupano Avgustu Petrovčiču, ki ga je na tem mestu leta 1957 uspešno zamenjal Franc Somrak. Prevzel je tudi vsa tehnična opravila v zvezi, medtem ko je Petrovčič še naprej bedel nad sojenjem, tako v Sloveniji, v Jugoslaviji ter kot mednarodni sodnik v tujini.


Z včlanitvijo Jugoslavije v Mednarodno balinarsko zvezo FIB leta 1953, so se naši reprezentanci odprla vrata za nastope na svetovnih in evropskih prvenstvih. Krstni nastop jugoslovanske reprezence je bil leta 1954 na Svetovnem prvenstvu četvork v francoskem St.Etienu, kjer je zasedla 12. mesto med 16. ekipami. V štiričlanski ekipi Jugoslavije so nastopili kar trije Slovenci, Avgust Petrovčič, Franc Karo, Romeo Bassin in Hrvat Mario Jurman. Na prvenstvu so bili naši reprezentantje edini, ki so igrali s starimi plastičnimi, masa kroglami, vse ostale reprezentance so igrale s kovinskimi kroglami.


Prav tako so nastopili v izposojenih (kolesarskih) dresih, saj lastnih niso imeli.


Jugoslovanske reprezentance 1. generacije, so v desetletnem obdobju tekmovanj nastopile na petih svetovnih prvenstvih, na petih neuradnih evropskih prvenstvih z nazivom Pokal princa Monaka in na treh mednarodnih turnirjih. Na vseh prvenstvih v tem obdobju so, v celoti ali pa v večini, reprezentance Jugoslavije sestavljali Slovenci, nekateri tudi večkrat. Na posameznih prvenstvih so nastopili naslednji Slovenci: Avgust Petrovčič (13 nastopov), Stane Vrhovec (9), Drago Loboda (5), Emil Mahne (4) - igralec reškega kluba, Franc Karo (2), Romeo Bassin (2), Andrej Požrl (2), Jože Prunk (2), Jože Grča (1), Danilo Lužnar (1), Vinko Turk (1), Mate Antunovič (1).


Na Svetovnih prvenstvih v četvorkah, v obdobju 1954 do 1964, na katerih je nastopalo po 16 ekip, se je Jugoslavija vedno uvrščala v spodnji del lestvice, medtem, ko je bila na neuradnih evropskih prvenstvih dvojic uspešnejša, saj so naše reprezentance na zadnjih treh nastopih zasedli šesto, peto in tretje mesto. Prav na svojem zadnjem nastopu je reprezentanca 1. generacije na neuradnem EP dvojic, na katerem je nastopil 12 reprezentanc, poleg osmih evropskih tudi tudi reprezentance Maroka, Tunizije, Alžirije in Avstralije, osvojila tretje mesto. Naši reprezentantje Avgust Petrovčič, Stane Vrhovec, Drago Loboda, vsi trije člani ljubljanske Žabe in Emil Mahne, Slovenec, član kluba Bazovice iz Reke, so v razburljivem srečanju za tretje mesto proti reprezentanci Belgije šele po zmagi v podaljšani igri osvojili bronasto medaljo, ki je bila tudi prva balinarska medalja za Jugoslavijo. Pot do nje pa je bila vse prej kot enostavna. Po zmagi dvojice (Petrovčič, Loboda) s 15:7, je sledil poraz Mahneta v igri posamezno z 9:15. Sledila je dodatna igra posameznikov v kateri je Avgust Petrovčič po zaostanku 3:9, v infarktni končnici premagal Belgijca s 15:11 in bronasta medalja je bila naša. Zlato medaljo so osvojili Francozi, srebrno pa Italijani.


Leta 1955 je Balinarska zveza Slovenije postala samostojna in polnopravna članica v okviru Fiskulturne zveze Slovenije. S tem dejanjem je zanimanje za balinarski šport močno naraslo, ustanavljati so se začeli novi klubi po celi Sloveniji, kot gobe po dežju so rastla nova balinišča po merah, ki jih je določal novi Mednarodni tehnični pravilnik MTP.


Obdobje, od leta 1951 do 1964, je pomenilo začetek slovenskega balinanja tako po organizacijski kot tekmovalni plati. Formiranje odbora za balinanje pri Kegljaški zvezi Slovenije je pomenilo tudi ustanovitev Balinarske zveze in začetek športnega balinanja v Sloveniji. Balinarska zveza Jugoslavije je bila po istem načinu kot leto prej Slovenija, ustanovljena leta 1952. Njen predsednik je postal Slovenec Romeo Bassin.


Začetek delovanja zveze je bil seveda vse prej kot lahek. Po organizacijski plati smo se soočili z izgubo celotne dokumentacije iz prvega obdobja zveze, ki so leta 1958 končali v požaru zgradbe na Likozarjevi ulici v Ljubljani, kjer je bil sedež zveze. Sledila je večkratna selitev v nadomestne prostore, kar je bila le začasna rešitev.


Na tekmovalnem področju smo Slovenci orali ledino pri uvajanju športnega balinanja s prevodom mednarodnega tehničnega pravilnika, po katerem je prišlo do organiziranja različnih državnih prvenstev in nastopov reprezentance na mednarodnih tekmovanjih. Za ogrevanje pred prvim nastopom na svetovnem prvenstvu četvork leta 1954, so bila izvedena srečanja med klubi iz Slovenije in Hrvaške in propagandni mednarodni nastopi Jugoslavije z reprezentancami Italije in Belgije. Z uradnimi nastopi na svetovnih in evropskih prvenstvih, je prišlo tudi do številnih težav, kot so prehod iz gladkih na groba igrišča, neustrezne (masa) krogle, pomanjkanje športne opreme, igranje s sposojenimi dresi, dolga potovanja z vlakom in predvsem pomanjkanje finančnih sredstev. Zato je prišlo v obdobju od 1954 do 1964 do odpovedi nastopov jugoslovanske reprezentance na petih svetovnih prvenstvih četvork in na petih evropskih prvenstvih dvojic. A vse težave so bile na koncu z osvojitvijo prve medalje pozabljene.


Nadaljevanje v naslednji številki, s predstavitvijo Jugoslovanskih reprezentanc 2. generacije, iz obdobja 1967 - 1990.


Glede na to, da so se uradni dokumenti iz začetnega obdobja BZS iz različnih razlogov izgubili in niso dosegljivi, je potrebno izjave akterjev, ki so sodelovali pri ustanovitvi in razvoju balinarskih zvez Slovenije in Jugoslavije, sprejeti kot realnost. Naštete podatke sem povzel iz različnih zapisov staroste slovenskega balinanja Avgusta Petrovčiča in iz knjige Sportsko bočanje, Jakova Vidovića, večkratnega predsednika balinarskih zvez Jugoslavije in Hrvaške.

By Simon Maljevac July 21, 2025
Balinarska zveza Slovenije in Hrvatski boćarski savez sta se z namenom popularizacije balinanja med mladimi v sodelovanju z organizatorji največjih mednarodnih turnirjev v regiji odločili za organizacijo serije poletnih turnirjev dvojic za kategorijo U-18 Youth Adriatic Bocce Cup 2025. Prvi turnir je bil na sporedu konec tedna na Hrvaškem v Klani, zmago pa sta v konkurenci 33 dvojic iz Hrvaške in Slovenije slavila slovenska balinarja Anže in Žiga Moličnik (Zabiče Kozlek). Mlade vabimo k prijavi na na naslednje turnirje v juliju in avgustu v Postojni, Pazinu in Pliskovici.
By Simon Maljevac July 8, 2025
Izvršni odbor Balinarske zveze Slovenije je potrdil termine prestopnega in registracijskega roka za sezono 2025/26. Prestopni rok bo trajal od 1.7.2025 do 21.7.2025 do 23.59 ure, registracijski rok pa od 1.8.2025 do 8.8.2025 do 23.59 ure. Posredujemo vam Navodila za prestopni in registracijski rok 2025/26.
By Ervin Ozbic July 7, 2025
Milje so v nedeljo gostile finalni turnir Pokala starejših članov, na katerem je zmagovalni pokal dvignila zasedba Kanala, ki je v velikem finalu premagala Orlek Oro Met Pivko, medtem ko je bil v boju za tretje mesto Logatec boljši od škofjeloške Trate. - POKAL STAREJŠIH ČLANOV - rezultati
By Simon Maljevac July 3, 2025
Izvršni odbor BZS je potrdil sestavo državnih lig za sezono 2025/26 in Pravila o tekmovanjih za sezono 2025/26.
By Ervin Ozbic July 1, 2025
V nedeljo, 6.7.2025 ob 09.00 uri bo Pokal starejših članov v Miljah. Na dogodek so delegirani naslednji sodniki: - ČEPON Tatjana - vodja tekmovanja - BAJŽELJ Jernej - sodnik - ŽAVBI Stane - sodnik 
By Ervin Ozbic June 30, 2025
V soboto je v Stični in okolici potekal tradicionalni strokovni posvet sodnikov z druženjem v organizaciji OBZ Ljubljana in Sodniške komisije BZS. Udeleženci so se zbrali pri Planiniski koči Gradišče nad Stično, sledil je ogled samostana Stična ter Kriške jame, nato pa so se posvetili strokovnemu posvetu glede poenotenja sojenja in sodniški pobud ter idej.
By Ervin Ozbic June 30, 2025
Moška mladinska reprezentanca je konec tedna nastopila na tradicionalnem mednarodnem turnirju v francoskem Isereju v postavi Urban Hiti, Žiga Moličnik, Tomaž Bogataj in Matic Žuran pod vodstvom članov strokovnega štaba Dejana Korošca in Dejana Tonejca. Slovenci so v sobotnem dopoldanskem prvem krogu priznali premoč Hrvaški s 4:8, popoldne so slavili proti regionalni ekipi Aura 2 s 7:5. Z nedeljsko jutranjo zmago proti Franciji B z 8:4 so si zagotovili popoldanski dvoboj za tretje mesto, v katerem so s 7:5 ugnali Francijo A, v velikem finalu pa je bila Italija boljša od Hrvaške. V posebni razvrstitvi v hitrostnem zbijanju je Hiti zasedel prvo mesto, štafeta Hiti - Moličnik pa je zasedla tretje mesto.
By Ervin Ozbic June 23, 2025
BK Postojna je danes na baliniščih v Postojni in Cerknici gostila državno prvenstvo v igri posamezno za članice z udeležbo 27-ih tekmovalk. Naslov državne prvakinje je osvojila Eneja Ozbič Primc (Skala Sežana), ki je v izredno razburljivem velikem finalu po dodatnem obratu ugnala Ivo Guštin (Pivka Oro Met), bronasto medaljo pa je osvojila Maja Andreuzzi (Kolektor Ideija), ki je bila v malem finalu boljša od Leje Vehovec (Krim GDP). Priznanja najboljšim so podelili podpredsednik BZS Samo Vehovec, predsednik Komisije za delo z mladimi Dejan Koren ter predsednik BK Postojna Herman Zakrajšek. Razpored tekem in rezultate lahko najdete na spletni strani BZS preko aplikacije Challanger ter teletekstu RTV Slovenija, posnetke zaključnih bojev od četrtfinala dalje pa si lahko ogledate preko FB strani in Youtube kanalov Balinarske zveze Slovenije in Kosci TV. - posnetek državnega prvenstva državnega prvenstva v igri posamezno za članice - DRŽAVNO PRVENSTVO posamezno članice - rezultati
By Ervin Ozbic June 23, 2025
BK Kolektor Idrija je danes na baliniščih v Idriji in Žireh gostil državno prvenstvo v igri posamezno za kategorijo U-14, na katerem je v konkurenci 20 nastopajočih slavila balinarka GDP Krim Sara Premru, ki je v velikem finalu ugnala klubskega kolega Matica Žurana, medtem ko je v boju za tretje mesto Lana Kavčič (Hrast) premagala domačinko Hanno Julardžija. Priznanja najboljšim je podelil predsednik Komisije za delo z mladimi Dejan Koren. Razpored tekem in rezultate lahko najdete tudi na spletni strani BZS preko aplikacije Challanger ter teletekstu RTV Slovenija.
By Ervin Ozbic June 23, 2025
Danes se je zaključila sezona 2024/25 v 1. ligi ter 2. ligi - zahod in 2. ligi - vzhod, prvaki pa so prejeli zaslužene pokale. Rezultate in končne lestvice lahko najdete na spletni strani BZS preko aplikacije Challanger in teletekstu RTV Slovenija. Sestavo vseh državnih lig za sezono 2025/26 bo potrjeval izvršni odbor BZS v začetku julija. Prestopni rok za novo sezono bo trajal od 1.7.2025 do 21.7.2025 do 23.59 ure, registracijski rok pa od 1.8.2025 do 8.8.2025 do 23.59 ure
Več objav