Znan novi selektor moške članske reprezentance
Ervin Ozbič • June 28, 2020
Izvršni odbor Balinarske zveze Slovenije je na nedeljski seji za novega selektorja moške članske reprezentance potrdil dolgoletnega člana izbrane vrste Davorja Janžiča.
Slovensko moško balinarsko reprezentanco je v zadnjem odbobju uspešno vodil Aleš Škoberne, ki je s položaja sestopil v lanskih poletnih mesecih. Na novemberskem svetovnem prvenstvu v Turčiji je zasedbo kot vršilec dolžnosti vodil selektor mladih reprezentanc Anton Kosar, vodstvo Balinarske zveze Slovenije pa je aprila objavilo razpis na katerega se je prijavilo pet kandidatov.
Izvršni odbor je na odgovorno funkcijo z mandatom do konca leta 2021 imenoval Davorja Janžiča, ki sodi med najuspešnejše svetovne balinarje. Po kopici osvojenih odličij na mladinskih svetovnih prvenstvih je novi slovenski selektor v članski konkurenci od leta 2005 dalje na svetovnih prvenstvih osvojil po tri zlate in dve srebrni medalji v igri dvojic ter po dve zlati in srebrni medalji v natančnem zbijanju. Na evropskih prvenstvih je Janžič osvojil tri zlate in dve bronasti medalji v igri dvojic, zlato, dve srebrni in eno bronasto medaljo v natančnem zbijanju ter naslov evropskega prvaka v igri v krog.
Pred 39-letnikom, ki je svojo balinarsko pot pričel pri škofjeloški Trati, trenutno pa je še vedno aktiven igralce pri italijanskem serie A ligašu BRB Ivrei iz okolice Torina, je velik izziv. Naslednik nekdanjih selektorjev Darka Guština, Pavleta Švare, Aleša Škoberneta in Antona Kosarja in dobitnik Bloudkovega priznanja za leto 2010, ki je tako uradno zaključil igralsko reprezentančno kariero, ima jasno vizijo: “Vesel sem, da sem ostal vpet v reprezentančno zgodbo. Potrudil sem bom po najboljših močeh, da bom reprezentanco vodil do takšnih uspehov kot so bili doslej. Načrtujem, da bi kmalu preveril pripravljenost širšega izbora potencialnih reprezentantov. V kratkem bomo zavihali rokave.”

V soboto popoldne so bile odigrane povratne četrtfinalne tekme moškega evropskega pokala. QAP Postojna je po zmagi na prvi tekmi gostovala pri črnogorski Palmi in bila tudi v drugo prepričljivo boljša od črnogorskih prvakov ter si še drugo leto zapored izborila mesto na julijskem zaključnem turnirju v Saint Vulbasu, kjer ji bodo družbo delali domači Saint Vulbas, italijanska La Perosina z Davorjem Janžičem in Juretom Kozjekom ter francoski Fontaine, ki je pred kamerami SlobocceTV izločil sežansko Skalo.

V soboto je v Vipolžah v organizaciji OBZ Nova Gorica in BK Goriška Brda potekalo državno prvenstvo v igri dvojic za kategorijo U-14. Naslov državnih prvakov sta osvojila Lana Kavčič in Matevž Šček (Hrast Kobjeglava), drugo mesto sta osvojila Jože in Benjamin Mestek (Cerkniško jezero), tretje mesto sta zasedla Jelena Jović in Žan Dajčman (Postojna), na četrtem mestu pa sta tekmovanje zaključila Tai Prezelj in Gašper Žakelj (Kolektor Idrija). Razpored tekem in rezultate lahko najdete na spletni strani BZS in preko aplikacije Challanger ter teletekstu RTV Slovenija.

Balinarska zveza Slovenije in Hrvatski boćarski savez sta se z namenom popularizacije balinanja med mladimi v sodelovanju z organizatorji največjih mednarodnih turnirjev v regiji tudi letos odločili za organizacijo serije poletnih turnirjev dvojic za kategorijo U-18 Youth Adriatic Bocce Cup 2026. Mlade vabimo k prijavi na na mednarodne turnirje v juliju in avgustu v Klani, Postojni, Pazinu in Pliskovici.

V nedeljo so se mladinci potegovali za naslov državnega prvaka v igri posamezno v Straži pri Novem mestu. Naslov državnega prvaka je osvojil Tomaž Bogataj (QAP Postojna), ki je v velikem finalu premagal Matica Žurana (Čirče Van-Den), v boju za bron pa je Žiga Moličnik (Kozlek Zabiče) premagal klubskega kolega Anžeta Trobca. Razpored tekem in rezultate lahko najdete na spletni strani BZS in preko aplikacije Challanger ter teletekstu RTV Slovenija.

V nedeljo sta OBZ Gorenjska in BD Center Kranj gostila Pokal starejših članov. V konkurenci 12-ih ekip so se zmage veselili balinarji ljubljanske Šiške, ki so v velikem finalu premagali Gik Gradno Obrov, medtem ko so bila v boju za tretje mesto Goriška Brda boljša od škofjeloške Trate. Razpored tekem in rezultate lahko najdete na spletni strani BZS in preko aplikacije Challanger ter teletekstu RTV Slovenija.

V soboto so se mladinci potegovali za naslov državnega prvaka v igri v krog v Loški dolini. Naslov državnega prvaka je osvojil Tomaž Bogataj (QAP Postojna), ki je v velikem finalu premagal Anžeta Trobca (Kozlek Zabiče), v boju za bron pa je Žiga Moličnik (Kozlek Zabiče) premagal Žigo Štunfa (Orlek Oro Ket Pivka). Priznanja je podelil član Komisije za delo z mladimi BZS in strokovnega štaba reprezentanc Dejan Korošec. Razpored tekem in rezultate lahko najdete na spletni strani BZS in preko aplikacije Challanger ter teletekstu RTV Slovenija.


















