Šport v obdobju epidemije

Ervin Ozbic • Feb 02, 2021

Olimpijski komite Slovenije – Združenje športnih zvez je v ponedeljek, 1. februarja 2021 organiziral okroglo mizo z naslovom “Šport v obdobju epidemije – razprava o ukrepih prepovedi in omejevanja izvajanja športnih dejavnosti ter možnih rešitvah”. Udeleženci so se strinjali, da je izpad organiziranega športa v Sloveniji širši družbeni problem, saj je športna vadba pomembna naložba v naše zdravje. Pri omejevanju športnih dejavnosti se ne sprašujemo več o tem ali je nastala škoda, ampak kolikšna je ta škoda. Potrebno je zaupati slovenskemu športu, ki je visoko strokoven in sposoben izvajati varne športne aktivnosti, tako za mlajše kot starejše. 

Pandemija novega koronavirusa je poleg različnih omejitev, ki smo jim priča v vsakdanjem življenju, povzročila rigorozno omejitev izvajanja športne dejavnosti na različnih ravneh. V drugem valu epidemije v Sloveniji je organizirana športna dejavnost izdatno omejena predvsem za otroke in mladino in organizirano športno rekreacijo. Dolgotrajno več mesečno omejevanje izvajanja velikega dela organiziranih športnih dejavnosti povzroča negativne posledice množici otrok in mladine. Govori se že o generacijah ter ne zgolj o tem ali je povzročena škoda, ampak kakšna škoda je bila povzročena. Na to opozarjajo številni strokovnjaki in tudi izsledki raziskav na tem področju. Ugotovili so, da se je gibalna učinkovitost otrok in mladine zaradi omejitev izrazito zmanjšala, pri otrocih se je zelo povečal delež podkožnega maščevja, zaznan je velik upad interesa otrok za športno dejavnost. 

 

Športne organizacije so tako kot ostali deli družbe vseskozi odgovorno in aktivno sodelovale pri spoštovanju ukrepov za omejitev širjenja koronavirusa in tudi brez zadržkov izrazile podporo Vladi Republike Slovenije, ko je bilo to potrebno in so bili sprejeti ukrepi, ki so vsaj v določeni obliko omogočili minimalno delovanje športa v Sloveniji. 

 

A vendar je kljub povedanemu premalo posluha za športno stroko, saj le ta ocenjuje, da obstajajo načini, da so mogoče športne aktivnosti na varne načine. Urška Potočnik, trenerka plavanja je poudarila, da bodo posledice dolgoročne in očitne, še posebej je opozorila predvsem na povečanje apatije otrok v odsotnosti vadbe v bazenih. Poudarila je, da v tistih okoljih in skupinah, kjer je bila vadba v bazenih omogočena, ni bilo zaznanih prenosov okužb. 

 

Matic Vidic, košarkarski trener je prav tako ocenil, da je možno izvesti varne treninge, kar se dokazuje tako v vseh mednarodnih tekmovanja in najvišji ligi, ki poteka. Povedal je, da so se treningi res iz dvoran preselili pred ekrane, kar pa bo imelo tudi posledice – predvsem velik osip in vprašanje pripravljenosti otrok, ko se bodo ukrepi sprostili. 

 

Sebastijan Piletič, trener gimnastike je opozoril na problem, da otroci ne vidijo dolgoročnih ciljev v športu. Ni pozabil tudi na tudi na klube, ki so obsojeni na propad, saj klubi ne bodo mogli vzgajati vrhunskih športnikov čez 5-6 let. Ne vidi problema, da se prilagodi situaciji. Najlažje je prepovedati in delati nič. 

 

Epidemiologinja Nina Pirnat je opozorila na to, da epidemija v Slovenije kar nekaj časa ni bila zavidljiva tudi napram drugim državam, ne glede na to pa se na NIJZ zavedajo, da je redna telesna aktivnost nujna tako za otroke kot za odrasle. Povedala je, da ima epidemija seveda širše posledice kot zgolj posledice bolezni COVID-19. In zato je odpiranje športne dejavnosti  še posebej pomembno. Povedala je, da so na NIJZ že spomladi bila pripravljena priporočila za varne športne aktivnosti. Pri tem je NIJZ sodeloval tudi z nacionalnimi panožnimi športnimi zvezami. Ocenila je, da so klubi po jesenskem sodelovanju že vzpostavili in posvojili ustrezne ukrepe za varno športno aktivnosti. Na NIJZ menijo, da je individualna športna aktivnost na prostem varna, pri selitvi v dvorane pa so potrebni bolj poostreni higienski pogoji in predvsem ustrezno prezračevanje. O tem že teče dialog med športom in stroko. Vsa navodila za varno športno aktivnost torej so, ukrepe pa seveda sprejema vlada. 

 

Prof. dr. Gregor Jurak iz Fakultete za šport je predstavil negativne vplive omejevanja športnih aktivnosti. Čeprav je po naravi optimist, ocenjuje, da lahko že govorimo o izgubljeni generaciji, o koronageneraciji, ki smo ji naredili nepopravljivo škodo. Po oceni študij, ki so jih naredili na fakulteti za šport gre za okoli 20.000 mladih, ki so izgubljeni za šport, ne samo za vrhunski šport. Na fakulteti ves čas podrobno spremljajo situacijo in žal ugotavljajo, da odločevalci ignorirajo športno stroko. »Mi se ne pogovarjamo več o tem, če bomo ustvarili škodo, ampak kako veliko škodo smo že ustvarili« je zaključil. 

 

Tudi na Nogometni zvezi Slovenije sledijo protokolom, ki se izvajajo v tujini kot je povedal generalni sekretar NZS Martin Koželj. Na NZS imajo že 7. verzijo protokola obvladovanja epidemiologije na nogometnih dogodkih in prizoriščih. Poudaril je, da lahko z gotovostjo trdi, da je kljub očitkom šport pripravljen in ima vizijo. Predvsem pa se povzroča škoda, ker se je šport preselil v ilegalo in zato meni, da bi se z odpiranjem športnih aktivnosti lahko le te izvajale bolj strukturirano, ozaveščeno in predvsem pod nadzorom. Ena večjih težav po njegovem mnenju je, da šport v Sloveniji sicer ima sogovornika, predlogi in ideje, ki prihajajo iz športa pa niso slišani in uslišani. 

 

Prim. mag. Matjaž Turel, član Medicinske komisije Olimpijskega komiteja Slovenije je kritiko usmeril tako na odločevalce, kot tudi na športno sfero, saj ocenjuje, da se je prepočasi in medlo odzivalo in predlagalo ter posledično sprejemalo ukrepe za šport. Meni, da se sedaj del športa dogaja v ilegali in je to težje nadzirati. Športno osebje je odgovorno in se bo v primeru odpiranja športa na to ustrezno odzvalo. 

 

Predsednik Olimpijskega komiteja Slovenije Bogdan Gabrovec je dejal, da le deset odstotkov slovenskih registriranih športnikov ta čas lahko v omejenem obsegu trenira. Razmere na terenu so po njegovih besedah katastrofalne, posebej prizadeti so mladi. Šport ni težava, ampak rešitev v času pandemije novega koronavirusa, je poudaril. "Od razglasitve epidemije pri nas sredi marca lani je bilo več kot sedem mesecev športnega mrtvila, le okrog 7000 športnikov lahko trenira, nekaj nad 74.000 preostalih kategoriziranih pa ne, da ne govorimo o tistih, ki niso del sistema", je dejal predsednik slovenskega olimpijskega gibanja na videokonferenčni okrogli mizi OKS. "Poznamo pristope in imamo pripravljene rešitve za odpiranje, vsaka panožna zveza ima pripravljene protokole za delovanje, ampak jih mora nekdo sprejeti. Če zamudimo še tri ali štiri mesece potem športnim društvom, kljub naklonjenosti večine županov, kaže zelo slabo", je navedel Gabrovec.

 

Udeleženci so se strinjali, da je potrebno bolj strukturirano in odločno pristopiti k predlaganju načinov odpiranja športa. Predstavili so predlog načrta sproščanja ukrepov za zajezitev in obvladovanje epidemije nalezljive bolezni COVID-19 na področju izvajanja športne dejavnosti. Trenutna situacija na področju omejevanja športa je kritična in potrebna sprememb. Načrt odpiranja slovenskega športa, ki ga je vladi predlagal strokovni svet za šport, predstavlja smiseln, postopen in previden korak k vzpostavitvi pogojev za športno vadbo na vseh ravneh. Šport je organizirana in disciplinirana dejavnost, ki je že v osnovi podrejena spoštovanju pravil pri izvajanju, zato je mogoče prav prek športa pokazati pot k ponovnemu odpiranju slovenske družbe z omejevanjem tveganja okužb, ki bi ogrozile zdravstveni sistem in najbolj zdravstveno ogrožene.

 

Izhodišča predloga sproščanja slovenskega športa Strokovnega sveta Vlade RS za šport

 

Predlog načrta sproščanja ukrepov za zajezitev in obvladovanje epidemije nalezljive bolezni COVID-19 na področju izvajanja športne dejavnosti Strokovnega sveta Vlade RS za šport

By Simon Maljevac 06 May, 2024
Slovenska balinarska reprezentanca bo v sredo dopoldne začela z nastopi na svetovnem prvenstvu za člane in mešane discipline, na katerem bo nastopilo 21 držav. Neposredne prenose boste lahko spremljali preko spletne strani BZS ter Facebook strani BZS in Mednarodne balinarske zveze FIB. S kakšnimi cilji je slovenska izbrana vrsta odpotovala v Francijo?
By Simon Maljevac 06 May, 2024
Sredi aprila je izobraževanje za naziv Strokovnih delavcev uspešno zaključilo 15 kandidatk in kandidatov, ki so nova športna in balinarska znanja pridobovali pod vodstvom vodij izobraževanja strokovnih delavcev pri BZS Aleša Borčnika in Jureta Kozjeka. V zadnjih dveh letih je naziv Strokovni delavec I pridobilo 25 oseb, od začetka izobraževanja leta 2020 pa je izobraževanje za naziva Strokovni delavec I oz. Strokovni delavec II uspešno opravilo več kot 80 oseb.
By Ervin Ozbic 05 May, 2024
Konec tedna je prinesel prve spomladanske dvoboje v 1. ligi - članice, v kateri je s šesto zmago v sezoni vrh lestvice zasedel kobjeglavski Hrast. Na sporedu so bili tudi ligaški obračuni v 1. ligi ter 2. ligi - vzhod in 2. ligi - zahod ter dvoboji za nove točke v kategorijah U-14 in U-18. Razpored tekem in rezultate najdete na spletni strani BZS preko aplikacije Challanger.
By Simon Maljevac 05 May, 2024
S torkovim uradnim treningom in žrebom se bo v francoskem Saint Vulbasu začelo svetovno prvenstvo za člane in mešane discipline, na katerem bodo Slovenijo pod vodstvom selektorja Davorja Janžiča zastopali Tadeja Petrič, Jure Kozjek, Martin Zdauc, Anže Petrič, Marko Švara in Tadej Premru. Neposredne prenose boste lahko spremljali preko spletne strani BZS ter Facebook strani BZS in Mednarodne balinarske zveze FIB.
By Simon Maljevac 03 May, 2024
Le še nekaj dni nas loči do svetovnega prvenstva za člane in mešane discipline, ki ga bo od 7. do 11. maja gostil francoski Saint Vulbas. Boštjan Hegler je na spletni strani HEGY TV pripravil zanimive prispevke s statističnimi podatki ter pregled slovenskih uspehov na svetovnih prvenstvih. Vabljeni k branju!
By Simon Maljevac 30 Apr, 2024
S prvim turnirjem v Postojni se je začela nova sezone ženske regionalne WABL lige, v kateri nastopajo srbski Novi Beograd, hrvaške ŠB Čavle, Pula in Komiža ter slovenska predstavnika Krim Ljubljana in Postojna. Drugi turnir bo na sporedu sredi septembra na v Srbiji, sredi oktobra bo turnir WABL lige gostila Hrvaška, konec novembra pa bo v Srbiji na sporedu finalni turnir najboljših štirih ekip. Posnetke tekem si lahko ogledate na Facebook strani Regionalna boćarska liga in Youtube kanalu Kosci TV. Razpored tekem in rezultate najdete na spletni strani BZS preko aplikacije Challanger.
By Ervin Ozbic 29 Apr, 2024
BZS je opravila delegiranje sodnikov za spomladanski del Državnih lig. Sodnike obveščamo, da se glede morebitnih zamenjav lahko uskladijo tudi medsebojno, vse zamenjave pa pravočasno posredujejo po elektronski pošti: sodniki@bzs.si 1. LIGA – ČLANI 9. KROG SOBOTA, 27.4.2024 16.00 SKUPINA A: BISTRICA PRI TRŽIČU - JADRAN HRPELJE KOZINA Haclar, Tomažič LOGATEC - PLANINA KRANJ Kosar, Vrenko Hribar MENGEŠ - JADRAN IZOLA Jazbec, Založnik (mentor) - petek 3.5.2024 ob 17.00 SKUPINA B: KOŠANA - PLANINA AJDOVŠČINA Zadnik, Kraševec (mentor) ČIRČE VAN DEN - KOZLEK Bajželj, Štancer GRADNA GIK OBROV - TRŽIČ ORODJARSTVO KNIFIC Gustinčič P., Miklavčič 10. KROG SOBOTA, 4.5.2024 16.00 SKUPINA A: JADRAN HRPELJE KOZINA - MENGEŠ Likar, Zadnik JADRAN IZOLA - LOGATEC Kraševec, Šubelj PLANINA KRANJ - BISTRICA PRI TRŽIČU Žavbi, Tomažič SKUPINA B: PLANINA AJDOVŠČINA - GRADNA GIK OBROV Mikuž, Kerševan TRŽIČ ORODJARSTVO KNIFIC - ČIRČE VAN DEN Legat, Štancer KOZLEK - KOŠANA Gustinčič P., Dolgan 1. LIGA – ČLANICE 7. KROG SOBOTA, 4.5.2024 10.00 DESKLE - KRIM Sedej B. HRAST - PODSKALA Likar POSTOJNA - BISTRICA PRI TRŽIČU Miklavčič PIVKA ORO MET - MILJE ŠIŠKA Janev 2. LIGA VZHOD – ČLANI 9. KROG PETEK 26.4.2024 17.30 SKUPINA A: ROGOVILA - BREZA Anderle, Hervol HOČE - KRŠKO Salkič, Zupanc - SOBOTA 27.4.2024 OB 16.00 ( tekma se igra v Krškem, so zamenjali jeseni ) SVOBODA - SODRAŽICA Djokič, Kosar SKUPINA B: BUDNIČAR - TABOR IHAN Šubert, Naglič SLOGA - LOKA 1000 Anderle, Sedej B - SOBOTA OB 16.00 SODČEK - ZARJA Radoš, Jazbec 10. KROG PETEK 3.5.2024 17.30 SKUPINA A: BREZA - SVOBODA Radoš, Vnučec SODRAŽICA - HOČE Vindišar, Mestek I. - SOBOTA OB 16.00 KRŠKO - ROGOVILA Zupanc, Frelih SKUPINA B: TABOR IHAN - SODČEK Kosar, Djokič ZARJA - SLOGA Legat, Jazbec - NEDELJA 28.4. OB 10.00 LOKA 1000 - BUDNIČAR Hervol, Legat 2. LIGA ZAHOD – ČLANI 9. KROG SOBOTA 27.4.2024 16.00 SKUPINA A: PLISKOVICA - GORIŠKA BRDA Guštin, Likar KATARINA - TABOR OZELJAN Maljevac, Dolgan KOLEKTOR IDRIJA - VIDEM KOŠANA Radoš, Hvalec SKUPINA B: TRTA SV. ANTON - NANOS Langeršek, Šubelj (mentor) CERKNIŠKO JEZERO - BEGUNJE Mestek I., Truden CESTA - ANTENA PORTOROŽ Mikuž, Petrič 10. KROG SOBOTA 4.5.2024 16.00 SKUPINA A: VIDEM KOŠANA - KATARINA Janev, Maljevac GORIŠKA BRDA - KOLEKTOR IDRIJA Česnik, Petrič - NEDELJA 28.4.2024 10.00 TABOR OZELJAN - PLISKOVICA Podbršček, Žvokelj SKUPINA B: NANOS - CESTA Sedej B . , Petrič ANTENA PORTOROŽ - CERKNIŠKO JEZERO Robin, Langeršek BEGUNJE - TRTA SV. ANTON Založnik, Miklavčič MLADINCI U-18 7. KROG ČETRTEK 2.5.2024 10.00 KORTE IZOLA - KRIM Šubelj 8. KROG NEDELJA 28.4.2024 10.00 KOŠANA - KOZLEK Dolgan SKALA - POSTOJNA Likar - preloženo WABL CERKNIŠKO JEZERO - KRIM Mestek I. BREZA - Orlek ORO MET Bukovec - preloženo WABL 9. KROG NEDELJA 5.5. 2024 10.00 Orlek ORO MET - SKALA Janev KRIM - KOŠANA Tomažič KOZLEK - BREZA Maljevac PLISKOVICA - CERKNIŠKO JEZERO Likar DEČKI – DEKLICE U-14 7. KROG ČETRTEK, 2.5.2024 10.00 KORTE IZOLA - KRIM Robin Živa 8. KROG NEDELJA 28.4.2024 10.00 SKALA - POSTOJNA Guštin HRAST - KORTE IZOLA Mikuž 9. KROG NEDELJA 5.5.2024 Orlek ORO MET - SKALA Zadnik KOLEKTOR IDRIJA - POSTOJNA Sedej B KOZLEK - HRAST Maljevac - PETEK 26.4. OB 18.00 ŽENSKA REGIONALNA LIGA WABL POSTOJNA 26-28.4.2024 Sodniki: Zakrajšek Jan Janev Blaž Vindišar Damjan Založnik Janez
By Simon Maljevac 28 Apr, 2024
Konec tedna je prinesel nove ligaške obračune v 1. ligi ter 2. ligi - vzhod in 2. ligi - zahod. Razpored tekem in rezultate najdete na spletni strani BZS preko aplikacije Challanger.
By Ervin Ozbic 24 Apr, 2024
Na začetku maja bo slovenska balinarska reprezentanca nastopila na svetovnem prvenstvu za člane in mešane discipline v francoskem Saint-Vulbasu. Zmagovalec slovenske moške Super lige bo znan 19. maja.
By Ervin Ozbic 23 Apr, 2024
Tečaj obveznih vsebin 2. stopnje na Fakulteti za šport Obveščamo vas, da je na spletni strani Fakuktete za šport objavljen razpis TEČAJA OBVEZNIH VSEBIN za programe usposabljanja za strokovno delo v športu 2. STOPNJE. Tečaj bo potekal od 30.5. do 12.6.2024, zadnji rok za prijave je petek, 24.5. Balinarska zveza Slovenije bo ob zadostnem številu prijav v drugi polovici leta 2024 oz. v začetku leta 2025 izvedla drugi del usposabljanja (posebne vsebine in praktični del) za naziv Strokovni delavec II. Vse podrobnosti tečaja najdete na POVEZAVI .
Več objav
Share by: