Maser je ključen del vsake balinarske ekipe

Ervin Ozbic • July 30, 2020

Kot vemo, so športne ekipe velik mozaik, ki ga sestavlja veliko manjših kamenčkov. Vsak izmed teh je za nekoga morda neviden, vendar pomembno pripomore k uspešnemu delovanju ekipe in posledično k dobrim rezultatom ter uspehom. Med slednje spadajo tudi športni maserji, ki skrbijo, da so tekmovalci v dobri telesni formi. So prvi, ki poskrbijo za neželene poškodbe na tekmah ali treningih. Pogovarjala sem se z maserjema Denise Vidmar in Rokom Mihičem.

Tudi sama sta nekoč balinala. To je šport, ki zahteva veliko predanosti in ljubezni. Kdo vama je predal ljubezen do metanja krogel?

Denise: Nad balinanjem me je navdušila prijateljica. Pri tem športu sem dolgo vztrajala zaradi odlične družbe in dobrih uspehov, ki sem jih dosegala. Od tega je ravno 20 let. Balinanja sicer nisem popolnoma opustila, sem pa zaradi drugih ciljev in obveznosti zaključila z reprezentančno kariero.

Rok: Balinati sem začel leta 1984, ko smo se z družino preselili iz Fužin v Polje. Glede na to, da je naša hiša stala čisto ob balinarskih igriščih in je takrat večina mojih »novih« prijateljev že balinala, praktično nisem imel druge izbire, kot da se tudi sam preizkusim v balinanju. Moram reči, da sem se kar hitro naučil. Z balinanjem se še vedno ukvarjam, vendar mu v zadnjih letih zaradi službe in družine namenim zelo malo časa.


Ukvarjata pa se še vedno s športno masažo tekmovalcev. Maserji oz. fizioterapevti so ključni del ekipe, ki pripomorejo, da športniki dosežejo dobre rezultate. Kako tekmovalca pripravita na tekmo, trening? Se osredotočita na določeno skupino mišic? Kaj svetujeta tekmovalcem?

Denise: Potrebno je ogrevanje in sproščenost tekmovalca, kar spodbudi k temu, da mišice niso napete. Puncam pomagam pri ogrevanju in začetnemu raztezanju. Pri tem so najbolj pomembne noge in z masiranjem se sproža dodatna prekrvavitev. Svetujem, da si za ogrevanje tekmovalci vzamejo dovolj časa in da to opravijo temeljito, saj tako zmanjšajo možnosti, da pride do resnih poškodb.

Rok: Naloga vsakega športnika je, da se pred vsako tekmo ali prvenstvom psihofizično dobro pripravi. Če govoriva o slovenski moški balinarski reprezentanci, moram reči, da so naši fantje res pravi profesionalci in s tem praktično nimajo nobenih problemov. Pred vsakim prvenstvom so naši fantje odlično psihofizično pripravljeni.
Sicer se pred tekmovanjem s tekmovalci na kratko pogovorimo o njihovem stanju, da sam vem, na kaj je treba biti pazljiv. Moje delo se začne na prvenstvu, takoj po prvih tekmah. Največ dela imam seveda z igralcitekači (hitrostno zbijanje in štafeta), seveda pa imam delo tudi z ostalimi igralci. Največ se posvečam nogam. Po vsaki tekmi opravimo masažo nog, saj s tem dosežemo hitro regeneracijo in sprostimo utrujene mišice. Športnikom priporočam, da se pred vsakim treningom/tekmo dobro ogrejejo, po tekmi pa naredijo raztezne vaje. A to imajo naši reprezentantje že v krvi.


Katerih poškodb je pri balinanju največ? Kako se jih lotita? Kako se poškodbe pri balinanju razlikujejo od poškodb pri drugih športih?

Denise: Največ je napetosti v mišicah (v ramenskem obroču ali zgornjem delu hrbta in noge) zaradi ponavljajočih gibov. Pri nekaterih se zato pojavljajo kronične težave, krči in podobno. Na srečo je manj resnih poškodb, ker pri balinanju ni tako hitrega in dinamičnega dogajanja, ni kontaktov med igralci kot npr. pri košarki.

Rok: Največ poškodb je seveda povezanih z nogami. Tukaj govorimo predvsem o manjših poškodbah mišic, lažji zvini ali natrganje mišic. Da preprečimo tako vrsto poškodb, se je potrebno pred tekmo temeljito ogreti in raztegniti mišice. Poškodovano mesto običajno hladimo, če pa poškodovani del še dvignemo nad položaj srca, olajšamo prehod krvi in limfe proti srcu. Oteklina se tako lažje resorbira, bolečina pa se bo pri tem zmanjšala. Seveda pride pri balinanju tudi do manjših poškodb mišic ramenskega obroča in vratu. Tudi tukaj si pomagamo s hlajenjem, pomagam pa si tudi s kineziološkimi trakovi, ki lahko ali krepijo ali sproščajo mišično napetost.


Sta morda kdaj masirala znane športnike in športnice? Imata v rokavu kakšno zanimivo anekdoto, dogodivščino? Kaj štejeta kot svoj največji uspeh in kje se vidita v prihodnosti?

Denise: Kot svoj največji uspeh zagotovo štejem tretje mesto na evropskem prvenstvu in zmago na evropskem pokalu ter dvakrat naziv za balinarko leta. V prihodnosti želim biti še naprej povezana s športom tako ali drugače. Želim se bolj poglobiti v kineziotaping, ker lahko najhitreje nudi olajšanje za mišične napetosti, oporo, otekline in modrice.

Rok: Sam z balinarsko zvezo Slovenije sodelujem že od leta 2008, ko me je v balinarsko reprezentanco povabil takratni selektor Aleš Škoberne, ki je ob tekmovalcih sestavil tudi dobro »spremljevalno« ekipo (selektor, vodja reprezentance, psiholog, maser …). Slovenska moška balinarska reprezentanca je zadnjih deset let praktično najboljša reprezentanca na svetu. Na vsakem prvenstvu osvoji največ lovorik. Ko veš, da si tudi sam primaknil svoj kamenček mozaika v to sestavljanko, si lahko to štejem kot uspeh. Anekdot je veliko, lahko pa povem dve prijetni, ki sta povezani s fair play-em. Na svetovnem prvenstvu v Casablanci (Maroko), je naša dvojica igrala finale s srbsko dvojico. Dve uri pred finalom me je, zaradi bolečih nog, za masažo prosil nasprotnik naše dvojice, srbski igralec Milaković. Našemu nasprotniku sem seveda pomagal. V finalu je slovenska dvojica zmagala, srbski igralec pa mi je po finalu v šali dejal, da sem ga slabo zmasiral in da sem jaz kriv, da je v finalu izgubil. Na tem prvenstvu sem z masažo pomagal tudi Hrvatom in Američanom. Kot zanimivost lahko povem še, da sem pred finalom hitrostnega zbijanja zmasiral Hrvata Lea Brnića. Njegov nasprotnik je bil naš Anže Petrič, ki je v finalu prav tako zmagal. Hrvat se je odzval enako kot Srb.


Kaj svetujeta rekreativcem, ki ob sebi nimajo profesionalnih trenerjev, fizioterapevtov in ostale ekipe, da bi jih vodila?

Denise: Ponovno poudarjam, da je pomembno ogrevanje in raztezanje. Z raznimi pripomočki (žogice, masažni valji itd.) pa si lahko sami sprostijo mišice in pospešijo regeneracijo za nadaljevanje tekmovanja.

Rok: Tako profesionalnemu športniku, kot tudi rekreativnemu športniku priporočam, da se pred vsakim treningom ali tekmo zelo dobro ogreje, po tekmovanju pa nikakor ne sme pozabiti na raztezne vaje. Seveda vsakemu tekmovalcu toplo priporočam obisk maserja oziroma fizioterapevta vsaj enkrat na dva meseca, saj masaža zelo pripomore k zelo dobri psihofizični kondiciji.



Manca Hribovšek



By Ervin Ozbic April 28, 2025
Sodniška komisija BZS je opravila delegiranje sodnikov za 1. ligo - članice in članov ter ligi U-18 in U-14. Sodnike obveščamo, da se glede morebitnih zamenjav lahko uskladijo tudi medsebojno, vse zamenjave pa pravočasno posredujejo po elektronski pošti: sodniki@bzs.si 1. LIGA - ČLANICE 14. KROG BISTRICA PRI TRŽIČU : BRUSTEAM IDRIJA - 11.5. ob 10.00 - Bajželj, Čepon 15. KROG GDP KRIM - PODSKALA VIPAVA - 3.5.2025 ob 10.00 - Tomažič, Naglič LIGA U – 18 13. KROG NEDELJA 4.5.2025 OB 10.00 BREZA – PROST SKALA PLISKOVICA – PROST PIVKA ORO MET : KRIM Maljevac KOZLEK : POSTOJNA – že odigrano LIGA U - 14 12. KROG SOBOTA 3.5.2025 OB 15.00 KRIM : HRAST Naglič 13. KROG NEDELJA 4.5.2025 OB 10.00 SKALA – PROST HRAST : KOLEKTOR IDRIJA Likar PIVKA ORO MET : KRIM Dolgan KOZLEK : POSTOJNA - že odigrano
By Simon Maljevac April 27, 2025
S spomladanskim delom prvenstva so konec tedna začeli prvoligaši in klubi v 2. ligi - zahod, medtem ko bodo prvo spomladanski dvoboji v 2. ligi - vzhod na sporedu 9. maja, na delu pa so bili tudi mladi v ligah U-14 in U-18. Razpored tekem in rezultate lahko najdete na spletni strani BZS preko aplikacije Challanger ter teletekstu RTV Slovenija.
By Simon Maljevac April 26, 2025
V soboto sta bili odigrani dve tekmi 14. kroga 1. lige - članivce, v katerih sta slavili zasedbi kobjeglavskega Hrasta in Pivke Oro Met, v vnaprej odigrani tekmi sta Milje Šiška in GDP Krim remizirala z 12:12, dvoboj med Bistrico pri Tržiču in Kolektor Idrijo pa bo na sporedu 11. maja. Razpored tekem in rezultate lahko najdete na spletni strani BZS preko aplikacije Challanger ter teletekst RTV Slovenija.
By Simon Maljevac April 22, 2025
Odigrani so bili vsi dvoboji četrtfinala moškega Pokala BZS, zmagovalci pa so se uvrstili na zaključni turnir, ki bo na sporedu 11.5.2025. Polfinalna para sta Hrast Kobjeglava - QAP Postojna in Termoplasti Ilirska Bistrica - Trata Škofja Loka. Razpored tekem in rezultate lahko najdete na spletni strani BZS preko aplikacije Challanger ter teletekstu RTV Slovenija.
By Simon Maljevac April 22, 2025
Balinarska zveza Slovenije objavlja razpis za organizacijo Zaključnega turnirja moškega Pokala BZS, ki bo na sporedu 11.5.2025, polfinalna para pa sta Hrast - QAP Postojna in Termoplasti Ilirska Bistrica - Trata. Prijave za organizacijo so odprte do 30.4.2025.
By Simon Maljevac April 21, 2025
V soboto popoldne se je zaključil 13. krog v 1. ligi - članice, že med tednom pa sta Milje Šiške in GDP Krim v vmaprej odigranem dvoboju 14. kroga remizirala z 12:12. Razpored tekem in rezultate lahko najdete na spletni strani BZS preko aplikacije Challanger ter teletekstu RTV Slovenija .
By Simon Maljevac April 16, 2025
Slovensko balinanje bosta na Svetovnih igrah v kitajskem Chengduju sredi avgusta zastopala Jacqueline Košir in Gašper Povh, ki bosta nastopila v hitrostnem zbijanju v ženski in moški konkurenci ter v mešanem štafetnem zbijanju.
By Ervin Ozbic April 16, 2025
Balinarska zveza Slovenije bo letos organizirala Poletni balinarski kamp v Izoli za mlade do 23 let, ki bo potekal od 23.8.2025 do 28.8.2025. Prijave so odprte do 30.7.2025 oziroma do zapolnitve prostih mest. RAZPIS ZA POLETNI BALINARSKI KAMP BZS IZOLA 2025 od 23.8.2025 do 28.8.2025 1. Datum: od sobote, 23.8.2025, do vključno četrtka, 28.8.2025. 2. Kraj: Izola 3. Bivanje: (Dijaški dom Izola - polni penzion) 4. Plačilo: Stroške za udeležence kampa v višini 300 eur po udeležencu plačajo klubi, oziroma starši otrok (50 eur/dan) 5. Rok prijav: Udeležence naprošamo, da se prijavijo čim prej, oziroma najkasneje do 30.7.2025, preko elektronske pošte: info@bzs.si - s pripisom "Poletni balinarski kamp Izola 2025". V prijavi naj bo navedeno ime in priimek otroka, naslov, rojstni datum in plačnik (klub/starši). 6. Plačila: Takoj po prijavi bo BZS matičnemu klubu izstavila račun, plačljiv najkasneje do 5.8.2025 na transakcijski račun BZS št. 02083-0017228730 NLB 7. Število udeležencev je omejeno na 20, starost pa največ 23 let, vabljena so tudi dekleta. Vodja balinarskega kampa je Anton Kosar, po potrebi bodo zagotovljeni dodatni predavatelji. 8. Stroške vaditeljev in njihovo namestitev ter stroške uporabe balinarskega objekta plača BZS. 9. Za vse dodatne informacije se lahko obrnete na Antona Kosarja ( kosartoni@gmail.com ) ali Komisijo za mladino BZS (kzb@bzs.si). 10. Predvidene dnevne aktivnosti : - 7.00 bujenje, ogrevanje in jutranji tek - 8.00 zajtrk - 9.00 aktivnosti na balinarskem igrišču po programu vaditelja - 13.00 kosilo in počitek - 14.00 dodatne aktivnosti; kopanje, igre z žogo - 17.00 aktivnosti na balinarskem igrišču po programu vaditelja - 20.00 večerja in počitek - 22.00 prihod v sobe in spanje
By Simon Maljevac April 16, 2025
Balinarska zveza Slovenije objavlja razpis za organizacijo članskega državnega prvenstva v igri v krog, ki bo na sporedu 25.5.2025. Prijave za organizatorja so odprte do 5.5.2025. Prijave tekmovalcev za nastop na državnem prvenstvu so odprte do 19.5.2025.
By Ervin Ozbic April 16, 2025
Sodnike pozivamo, da do 30.4.2024 izpolnijo predpisan obrazec "Obračun sodniških stroškov" za sojenje tekem drugega dela in končnice Super lige, Mednarodnega turnirja Pokal Krasa 2025 ter ženskega Mastersa ter ga pošljejo na elektronski naslov info@kontobiro.si . Izplačilo stroškov je predvideno v juniju 2025.
Več objav